Förlorade sitt ben på Drottninggatan – får inte nåd av regeringen

Publicerad 18 juli 2019 kl 10.50

Inrikes. Stefan Löfvens regeringen kommer inte ge nåd till den ukrainska kvinna som förlorade sitt ben i terrordådet i Stockholm 2017. Det bekräftar nu justitieminister Morgan Johansson (S) enligt TT. Hon får avslag på sin nådeansökan.

Dela artikeln

Redan tidigare i juli kom ett uttalande från regeringen om att det troligen inte bli någon nåd för Iryna, 39, från Ukraina.

Bakgrunden är att hon blev påkörd i terrorattacken på Drottninggatan i april 2017, och förlorade då sitt ben.

Hon gavs tillfälligt uppehållstillstånd för att kunna vittna mot Akilov, men sedan skulle hon utvisas ur landet. Såväl Migrationsverket som migrationsdomstolar har sajt nej till henne och hennes 14-åriga dotter.

Som en sista lösning ansökte hon om nåd hos regeringen, för att ändå kunna få stanna. Men någon nåd blir det inte.

Justitieminister Morgan Johansson menar att regeringen inte kan utdela något sådant. Enligt honom finns det redan en bestämd praxis, och uppehållstillstånd omfattas inte av "nåd", hävdar han.

– Mänskligt sett ett svårt beslut. Men juridiskt sett är det ganska glasklart, säger han enligt TT.

Iryna och hennes dotter måste nu lämna Sverige senaste den andra augusti. I en kommentar till SVT säger hon idag att hon mår dåligt och ligger ner, och att hon inte förväntade sig att bli behandlad så här.

Henne advokat Henrik Hoffman har tidigare påpekat att Sverige är moraliskt skyldigt att låta henne stanna, på grund av vad man utsatt henne för. Den islamistiske terroristen Rakhmat Akilov var i Sverige illegalt, och om han hade utvisats skulle han inte ha kunnat utföra sitt förödande terrordåd. Dessutom har Sverige bättre möjligheter att hjälpa den ukrainska kvinnan medicinskt. Förutom att hon tvingats amputera sitt ben lider hon också av posttraumatiskt symtom och depression. Stefan Löfven ska ha besökt henne på sjukhuset efter terrorattacken och sagt att allt kommer bli ok, men så blir det alltså inte. Och utvisningsbeslutet går inte att överklaga vidare.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Inrikes

EU hotar införa nytt förbud mot bensin- och dieselbilar – redan 2030

Kan träda i kraft om bara fem år.. Kommissionen väntas presentera det formella förslaget i slutet av sommaren. 0 

"Över 12.000 svenska barn kan inte simma"

Men DN:s påstående ifrågasätts.. "Har ni någonsin träffat en svensk tonåring som inte kan simma?"0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0