Det var den 16 april i år som trion greps vid Centralstationen i Göteborg med en resväska. Väskan hade kommit som fraktgods från Panama och innehöll narkotika.
Beslaget i den resväskan ledde tullkriminalen vidare till ytterligare ett beslag i en annan väska – och totalt hittade Tullverket 800 gram kokain väl dolt i väskornas rördetaljer.
– Kokainhalten är ovanligt hög i den beslagtagna narkotikan, mellan 85 och 88 procent, säger Dick Henry, Tullverkets projektledare i ärendet.
De misstänkta är bosatta i Göteborg. Två av dem är födda 1996 och en är född 1994.
Ett parti kokain av den här storleken har ett uppskattat värde på cirka 800.000 kronor i missbrukarledet. Men eftersom kokainhalten i det här beslaget var avsevärt högre än normalt är marknadspriset nästan tre gånger högre, alltså cirka 2,5 miljoner kronor.
Under 2014 beslagtog Tullverket 28,8 kilo kokain och 2013 beslagtogs 30 kilo av drogen.