Forngården.

Flicka våldtagen i Vetlanda

Publicerad 26 september 2016 kl 16.53
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En flicka under 18 år blev förra helgen våldtagen i Vetlanda, skriver Smålandstidningen.

Dela artikeln

Övergreppet ska ha inträffat vid Forngården under söndags­kvällen den 18 september. Polisen är mycket förtegen med uppgifter.

– Vi har lite spår att gå på, mycket mer kan jag inte säga, berättar förundersökningsledare Anna Lindell till SMT.

Polisens tekniker har varit på brottsplatsen och man har även försökt spåra med hund. Ingen har ännu gripits för våldtäkten.

Forngården är ett parkområde i centrala delarna av Vetlanda där det bland annat finns café och minigolfbana. Parken används ofta för olika slags arrangemang.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0