Hade inga kontanter – torterades tills han swishade rånaren

Publicerad 23 september 2022 kl 12.32

Inrikes. Kontantfritt kan vara en god affär inte bara för banker utan även för traditionella kriminella. Det fick två rånare i Eksjö uppleva när de lyckads få sitt offer att swisha ett femsiffrigt belopp.

Dela artikeln

Rånarna tänkte utsätta mannen för ett personrån men eftersom han saknade kontanter släpade de honom istället till en skogsdunge under hot med ett "vasst föremål", enligt polisen.

I skogsdungen misshandlades sedan mannen tills han förmåddes swisha ett femsiffrigt belopp till förövarna.

Åklagare fattade efter händelsen beslut om husrannsakan i en lägenhet, där en man och en kvinna i 25-årsåldern greps misstänka för rån och penningtvätt.

Summan kopplad till penningtvätten består av den femsiffriga summan som gärningsmännen tvingat till sig, enligt polisen.

De gripna hålls i polisens förvar och kommer nu att förhöras.


Nyheter från förstasidan

Nya ÖB skippar Pride

Tecknet i tiden. Föregångarna dansade och sjöng och var extremt engagerade i woke-jippot.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.