Inflationen sjunker

Publicerad 13 oktober 2023 kl 09.42

Ekonomi. Inflationstakten enligt KPI var 6,5 procent i september 2023, en minskning från augusti då den var 7,5 procent.

Dela artikeln

– Breda prisökningar i september motverkades bland annat av fortsatt sjunkande elpriser, säger Mikael Nordin, prisstatistiker på SCB.

Månadsförändringen från augusti till september var 0,5 procent enligt KPI.

Inflationstakten enligt KPIF, som till skillnad från KPI inte påverkas av ändrade räntesatser på hushållens bolån, var 4,0 procent i september. Motsvarande siffra för augusti var 4,7 procent.

Inflationstakten beräknad exklusive energiprodukter (KPIF-XE) var 6,9 procent i september, vilket är en nedgång jämfört med augusti då den var 7,2 procent.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Ekonominyheter

Så påverkas ekonomin av Israels anfall mot Iran. Även priset på guld och andra "trygga" tillgångar ökar.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.