Polisen säger sig fortfarande sakna en tydlig bild av vad som har hänt eller vad som har orsakat raset, men uppger att man arbetar med att skapa sig en bättre lägesbild.
Tre personer har förts till sjukhus med lindriga skador till följd av raset.
Vid 10-tiden på lördagen meddelade polisen att myndigheten inlett förundersökning med rubricering grov allmänfarlig öddeläggelse.
"Polisen kommer bl a att höra personal mfl på en närliggande byggarbetsplats där sprängning genomförts. Det är ännu oklart om det finns någon koppling till sprängning/arbete på platsen och raset. Detta har dock inte medfört någon ytterligare avspärrning som beslutats av polisen", skriver myndigheten på sin hemsida.
De avspärrningar som utökats har genomfört av bland annat kommunen för att säkerställa trygg framkomlighet på vägar mm.
Ingen person är i nuläget delgiven misstanke om brott.