"Kievs enda prideflagga sitter på svenska ambassaden"

Publicerad 17 maj 2023 kl 19.06

Inrikes. Den svenska ambassaden i den ukrainska huvudstaden Kiev hånas friskt efter att ha hissat en prideflagga.

Dela artikeln

Idag den 17 maj är "internationella dagen mot homofobi, transfobi och bifobi".

Detta firar den svenska ambassaden i Kiev med att hissa en regnbågsflagga, vilket den svenske ambassadören Tobias Thyberg skryter om på Twitter.

Han passar också på att kräva att homosexuella ska få ingå partnerskap i Ukraina, en fråga som är kontroversiell i det krigshärjade landet.

En av flera som reagerar Tobias Thybergs inlägg är den kände Ukrainafrivillige Mikael Skillt, som konstaterar att till och med Ukrainas egna HBTQ-grupper har annat att bekymra sig över än att hissa regnbågsflaggor.

Han skriver att den enda prideflagga idag som syns i hela Kiev hänger vid den svenska ambassaden:


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.