Enligt det latinska patriarkatet i Jerusalem ska kyrkan i Gaza City ha träffats av israeliska bomber under torsdagsmorgonen.
Bilder från platsen visar omfattande skador på kyrkobyggnaden, där delar av taket och fönster förstörts, skriver Times of Israel.
Den italienska nyhetsbyrån ANSA rapporterar att kyrkans präst, fader Gabriel Romanelli, har skadats lindrigt i benet. En talesperson för kampanjen Protecting Holy Land Christians uppger att sammanlagt åtta personer skadats, varav fyra allvarligt.
Sjukhuskällor vid al-Ahli-sjukhuset uppger att två kvinnor dödats, men detta har enligt Times of Israel ännu inte kunnat bekräftas.
Italiens premiärminister Giorgia Meloni kommenterar händelsen på sociala medier – och angriper Israels fokus på att döda civila:
”Israels räder mot Gaza träffade även den heliga familjens kyrka. De attacker mot civilbefolkningen som Israel har utfört i månader är oacceptabla. Ingen militär åtgärd kan rättfärdiga ett sådant beteende.”
Den israeliska militären uppger för Times of Israel att man "tittar" på uppgifterna.
Kyrkan har tidigare betraktats som en tillflyktsort för kristna i Gaza, som utgör en liten minoritet i området men utsätts för samma urskillningslösa våld som övriga Gazabor.