Svenska ekonomin

Konkursvågen vänder inte ned – spås istället förvärras

Publicerad 4 maj 2025 kl 15.59

Ekonomi. Konkursrisken i Sverige är fortsatt hög, visar nya siffror från analysföretaget Dun & Bradstreet som Dagens industri publicerar. Bakom utvecklingen finns ökade betalningsanmärkningar och kvarstående skatteskulder från pandemin, som fortfarande inte betalats.

Dela artikeln

– Vi har inte nått botten än. Prognosen framåt är att risken för konkurs ökar inom vissa sektorer, säger Henrik Hargéus, analytiker, till tidningen.

Hotell- och restaurangbranschen sticker ut i statistiken. Konkursrisken har ökat med drygt 4 procent på bara några månader och med cirka 11,5 procent sedan mars i fjol.

Skatteverket uppger att omkring 22 miljarder kronor i tillfälliga skatteanstånd från covidyran återstår att betala. Mellan maj och december ska 6,3 miljarder återbetalas, varav 2,2 miljarder förfaller under augusti och september.

– Generellt kan jag säga att vi ser fler av dem som kan komma att få svårt att betala tillbaka sina anstånd än vad vi sett tidigare, säger Tomas Envall, sektionschef på Skatteverket, till DI.

Samtidigt rapporterar SEB ökade kreditförluster och låg efterfrågan på krediter, trots räntesänkningar.

Henrik Hargéus ser en risk för fler större konkurser inom både den gröna sektorn och andra branscher, säger han till Dagens industri.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.