Dmitrij Peskov.

Kreml: Västerländska medier förstör sitt rykte med fake news om invasion

Publicerad 17 februari 2022 kl 16.28

Media. Den ryska regeringen anklagar medier i väst för att sprida medvetet falska uppgifter om en rysk invasion av Ukraina.

Dela artikeln

Krigsuppgifterna i de amerikanska medierna har den senaste veckan varit väldigt detaljerade, och om man fick tro dem så skulle Ryssland redan ha invaderat Ukraina vid det här laget.

Men någon invasion har det alltså inte blivit, och i Ukraina har västmediernas agerande väckt ilska. David Arakhamia, ordförande för det ukrainska regeringspartiet Folkets tjänare, säger att det är "uppenbart falska nyheter" som sprids från USA och att detta har drabbat Ukrainas ekonomi hårt.

Kremls pressekreterare Dmitrij Peskov sade på torsdagen att man inte ber om att få en ursäkt för de falska nyheterna, rapporterar RT. Istället efterfrågar Moskva ett "mer seriöst, ansvarsfullt och sanningsenligt tillvägagångssätt" från de västerländska medierna, säger Peskov.

De medier som har vidarebefordrat invasionspåståendena "bryr sig uppenbarligen inte om sitt rykte och är beredda att låta det dras i smutsen", fortsätter han.

Dmitrij Peskov uppger att han, om det trots allt är människor som har trott på de västerländska uppgifterna, hoppas att dessa personer ska lära sig av sitt misstag.

– Våra mediekonsumenter skrattar åtminstone bara åt dem, säger han enligt RT.


Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Hon polisanmäler Ulf Kristersson för barnhandel

Efter adoptionsskandalen. "Det handlar om barnhandel, förfalskningar, tjänstefel och andra grova brott."0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.