Kvinna knivhögg annan kvinna i Uddevalla

Publicerad 17 mars 2017 kl 22.44
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En kvinna knivskars under fredags­kvällen av en annan kvinna i Uddevalla, skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Polisen får klockan 19:07 larm om ett bråk på Kämpegatan i Uddevalla. En man ringer och berättar att flera personer är inblandade i bråket och att även en kniv förekommer i bråket.

En person, en kvinna, förs med ambulans till sjukhuset Näl i Trollhättan. En misstänkt gärningsman, även det en kvinna, grips av polisen. En kniv tas dessutom i beslag.

Brotts­rubriceringen är misshandel. Det är oklart hur pass allvarligt skadad den knivskurna kvinnan är.

– Jag har ingen mer information än den Ulla Brehm har lagt ut (på hemsidan red. anm.), säger Göran Carlbom, vakthavande befäl på polisen i Västra Götaland till Fria Tider.

Såväl offer som gärningsman kommer förhöras av polisen.


Nyheter från förstasidan

Kaos och gråt på UD: "De tog livet av honom"

Vreden mot Ulf Kristersson efter diplomatens död. "Detta är UD:s värsta kris på decennier och vi har en statsminister som är helt frånvarande."0 

Ekonominyheter

Ukrainska varor ska kvoteras in i svenska matbutiker

Regeringens storsatsning tillsammans med matjättarna.. Särskilt snabbspår för ukrainska leverantörer och riktad marknadsföring i butiken.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0