Jan Jönsson (L) och Björn Söder (SD).

L-topp kräver att regeringen petar Björn Söder

Publicerad 4 augusti 2023 kl 16.31

Inrikes. Liberalernas toppnamn i Stockholm, Jan Jönsson, vill att regeringen ska peta Björn Söder från uppdraget som ordförande i OSSE-delegationen. Orsaken är Söders kritik mot Pride.

Dela artikeln

Björn Söder gick i en rad inlägg på Twitter häromdagen till angrepp mot statsminister Ulf Kristersson och andra M-politiker som vurmar för Pride.

En annan måltavla för Söders ilska var riksdagens talman Andreas Norlén (M), som invigde Pride Park tillsammans med två transvestiter som läser HBTQ-sagor för småbarn.

"Att talman och statsminister legitimerar pedofili är helt oacceptabelt!" skriver Söder bland annat.

Jan Jönsson är oppositionsborgarråd i Stockholm och ledamot i Liberalernas partistyrelse. Han uppmärksammades nyligen när han klädde sig som en transvestit och läste sagor för barn.

Nu rasar Jan Jönsson mot Björn Söders kritiska utspel om Pride.

– Uttalandena är helt förskräckliga och går väl ihop med den ryska bildsättningen av hbtq-rörelsen, säger han till Expressen.

L-toppen säger vidare att han "ser det som uteslutet" att Björn Söder kan fortsätta som ordförande för Sveriges delegation i OSSE.

Helst bör SD själva peta Söder från uppdraget, enligt Jönsson, för att visa att partiet inte "står för den här typen av förfärliga uttalanden mot hbtq-personer".

Liberalernas partiledare, arbetsmarknadsministern Johan Pehrson, fördömer Björn Söders utspel i ett uttalande:

”Vilket makalöst dravel. Intolerans är osvenskt. I mitt Sverige får man älska vem man vill och vara den man är.”


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.