Man greps med 50 olika ID-handlingar

Publicerad 9 januari 2017 kl 10.42
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En man greps under söndags­kvällen på centralstationen i Göteborg med en stor mängd stulna ID-handlingar i Göteborg.

Dela artikeln

Mannen, som är i 30-årsåldern, skulle omkring klockan kvart över tio-tiden gripas misstänkt för grova stölder och stölder. Vid en kontroll upptäcktes att han hade ett stort antal stulna ID-handlingar som exempelvis körkort på sig som inte tillhörde honom, skriver polisen på sin hemsida.

De påträffade ID-handlingarna har stulits i samband med inbrott i bilar och fickstölder.

SVT skriver att det rör sig om uppemot ett 50-tal ID-handlingar. Mannen är nu anhållen, misstänkt för grov stöld, häleri, olovligt förfogande och narkotikabrott.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Ekonominyheter

Så påverkas ekonomin av Israels anfall mot Iran. Även priset på guld och andra "trygga" tillgångar ökar.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0