Douglas Thor.

Mufs krav på regeringen: Segregationsminister

Publicerad 21 augusti 2024 kl 10.37

Inrikes. Moderata ungdomsförbundet (Muf) ställer inför den kommande regeringsombildningen krav på en ny ministerpost med ansvar för segregation.

Dela artikeln

Mufs ordförande, Douglas Thor, argumenterar för att en segregationsminister är nödvändig för att ge frågan det politiska fokus som den förtjänar.

– Det är ett område som inte får tillräckligt mycket uppmärksamhet och politiskt fokus i dag, säger han till Expressen.

Enligt Thor bör en sådan minister främst arbeta för att "höja arbetsmoralen" i så kallade utsatta områden samt "rikta skattesänkningar mot boende och företag i de här områdena". Muf-ledaren menar att detta är viktigt för att motverka den växande segregationen i samhället.

Kravet kommer inför höstens regeringsombildning, som sker på grund av att EU-minister Jessika Roswall (M) blir Sveriges nya EU-kommissionär.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.