Netanyahu: "Hitler ville aldrig utrota judar"

Publicerad 21 oktober 2015 kl 11.09

Inrikes. Israels premiärminister Benjamin Netanyahu har väckt uppmärksamhet i Israel genom att förneka avgörande delar av den officiella historieskrivningen om Förintelsen. Nu väcker uttalandet, som troligen hade lett till fängelse om det fällts i Tyskland eller Frankrike, reaktioner världen över.

Dela artikeln

© Bundesarchiv

Hitler träffade Husseini 1941.

© Bundesarchiv

Husseini befordrades av Hitler till generallöjtnant (Gruppenführer) för SS. Här syns han inspektera ett SS-förband ur den 13 Waffen Gebirgs-divisionen inom SS Handschar, ett förband som bildades för att de tyska trupperna skulle kunna rekrytera bosniska muslimer under det andra världskriget.

Det var i ett tal på Världssionistiska kongressen som Netanyahu hävdade att Nazitysklands ledare Adolf Hitler aldrig hade för avsikt att utrota det judiska folket, och att han istället hade planerat att utvisa judarna till det nuvarande Israel.

Hitler ska dock, enligt Netanyahu, ha träffat Jerusalems stormufti Haj Amin al-Husseini år 1941 och den palestinske ledaren ska då ha fått Hitler på andra tankar.

– Hitler ville inte utrota judarna vid den här tiden, han ville utvisa juden. Och Haj Amin al-Husseini vände sig till Hitler och sade: "Om du utvisar dem, då kommer de alla komma hit (till Palestina)". Hitler frågade då: "Vad ska jag göra med dem?" och stormuftin svarade: "Bränn dem", sade Netanyahu inför den samlade sionistkongressen enligt Haaretz.

Netanyahus uttalanden väckte snabbt reaktioner i sociala medier, skriver Haaretz, även om den israeliske premiärministern gjort liknande uttalanden i ett tal inför Knesset år 2012. Då beskrev han Husseini som "en av de ledande arkitekterna" bakom den slutgiltiga lösningen.

"Påståendet att Husseini var den person som initierade utrotningen av Europas judar har förts fram av flera historiker i utkanten av Förintelsevetenskapen, men den avvisas av de flesta respekterade forskare", skriver Haaretz.

Husseinis påstådda roll i Förintelsen behandlades nyligen i en bok av Barry Rubin och Wolfgang G. Schwanitz. De båda författarna ser liksom Netanyahu en rak linje från stormuftins stöd för Hitler och den senare palestinska politiken inom PLO under Yasser Arafat.

Men inte heller dessa forskare hävdar att den dialog som Netanyahu läste upp någonsin har ägt rum. De säger dock att judeutrotningen var en konsekvens av att Hitler inte ville förarga Husseini, som motsatte sig att judar överfördes till det nuvarande Israel.


Nyheter från förstasidan

Antarktis istäcke växer igen

Sänker nu havsnivån istället för att höja den. Ismassan växte med nästan 108 gigaton per år.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0