EU-kommissionären för budgetfrågor, Jacek Dominik, varnade under en presskonferens för att Storbritannien kommer att "öppna Pandoras ask" ifall betalningen inte görs. Han hävdar också att den brittiska regeringen kände till räkningen sedan flera veckor tillbaka.
– Aldrig tidigare har det uppstått en situation där ett beslut och bestämmelser för implementering har ändrats på grund av klagomål från en av medlemsstaterna, sade Dominik enligt The Telegraph.
Det var i fredags som det kom fram att EU kräver att Storbritannien ska betala 2,1 miljarder euro extra i medlemsavgift till unionen, på grund av nya internationella standard för att beräkna länders bruttonationalprodukt.
Den brittiske premiärministern David Cameron reagerade med vredesmod och svarade att han inte tänker betala en krona.
– Det här är ett motbjudande sätt att agera på. Jag tänker inte betala den där räkningen den första december, dundrade Cameron.
För Sveriges del innebär de nya reglerna istället att medlemsavgiften blir lägre. Närmare bestämt handlar det om 1,2 miljarder kronor kronor som frigörs för den rödgröna regeringen.