Avrättningen av Mark Christeson
Mark Christeson avrättas imorgon för en brutal våldtäkt och ett trippelmord 1998.

Missade fylla i papper – nu blir han avrättad

Publicerad 28 oktober 2014 kl 18.07

Utrikes. Den dömde våldtäktsmannen och trippelmördaren Mark Christeson avrättas imorgon eftersom hans advokater glömde överklaga den fällande domen i tid.

Dela artikeln

Christeson dömdes 1999 till tre dödsstraff efter att året dessförinnan, tillsammans med en kumpan, ha våldtagit en småbarnsmamma för att därefter skära halsen av och dränka henne och hennes två barn.

Sedan dess har han suttit i fängelse i över femton år i avvaktan på att dödsstraffet ska verkställas. I september beslutade sig delstaten Missouris högsta domstol för att bestämma ett avrättningsdatum för Christeson, den 29 oktober 2014. Domstolen menar att den dömde haft 15 år på sig att överklaga dödsdomen och att alla överklaganden hittills avslagits.

Domen har dock inte prövats av en federal domstol, något som är brukligt när det gäller dödsstraff. Anledningen är att Christesons advokater 2005 skickade in sin överklagan till USA:s högsta domstol 117 dagar för sent, skriver The Guardian.

Omständigheterna kring morgondagens avrättning har den senaste tiden blivit allt mer besvärande för delstaten, i synnerhet sedan femton före detta domare från tio olika delstater engagerat sig i frågan. Domarna skriver i ett öppet brev att sådana här mål faller mellan stolarna eftersom Christesons advokater, enligt dem, "uppenbart övergivit och försummat" sin klient.

De menar dessutom att advokaterna, som fortfarande representerar Christeson, inte längre kan representera honom eftersom de inte kan ta tillvara på sin klients intressen utan att medge att de själva agerat felaktigt. Därmed uppstår det en intressekonflikt i målet som "hotar själva legitimiteten för den rättsliga processen".

Imorgon klockan 12.01, lokal tid, ska Christeson möta döden och om avrättningen inte stoppas är delstaten Missouri på väg mot rekord i antal avrättade under ett enda år. Inklusive ännu en avrättning som är planerad till den 19 november har då sammanlagt nio personer avrättats i delstaten under 2014.

Bild:

© 

36-åriga Susan Brouk, 12-åriga Adrian och 9-åriga Kyle mördades 1998.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Cyklon drar in från Polen

Ovädret sätter punkt för högsommaren. "Dagarna med 25–30 grader är borta".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0