Skolminister Gustav Fridolin (MP).

Nyanlända får gå före i kön till friskolor

Publicerad 27 maj 2016 kl 18.21

Inrikes. Regeringen och allianspartierna har kommit överens om en lagändring som innebär att barn till nyanlända invandrare får gå före svenska barn i kön till friskolor, rapporterar Ekot.

Dela artikeln

Den nya lagen, som börjar gälla i november, innebär att friskolor kan viga fem procent av sina platser till nyanlända, det vill säger invandrare som nyligen fått uppehållstillstånd. Detta trots att dessa inte stått i kö lika länge som svenska sökande.

Skolminister Gustav Fridolin (MP) tror att det nya kvoteringssystemet kan göra "jättestor skillnad".

– Fem procent motsvarar hur många det skulle vara om alla skolor tog lika stort ansvar, och så är det inte idag, utan det är tio procent av skolorna som tagit emot hälften av alla nyanlända elever. Och det är ofta skolor som redan från början haft tuffa förutsättningar, säger han till Ekot.

Martin Åkerman, rektor på Montessorigrundskolan i Malmö, säger att det "är värt det" att svenska elever trängs undan till förmån för invandrare.

– Naturligtvis är det någon som drabbas. Samtidigt kan jag känna att det är viktigt att vi kan vara med och hjälpa till, säger Åkerman till Ekot.


Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0