Foto: Scott Pittman/US Navy

Amerikansk styrke­demonstration utanför Irans kust

Publicerad 2 oktober 2012 kl 00.37

Utrikes.USA har under de två senaste veckorna tillsammans med NATO och NATO-allierade genomfört en omfattande marin militärövning i Omanbukten, som ligger mellan arabiska halvön och Iran i Mellanöstern.

Gilla artikeln på Facebook

Sammanlagt deltog över 30 olika länder i övningen, däribland Japan, Storbritannien, Nya Zealand, Jemen, Frankrike, Italien, Jordanien, Australien, Kanada och Norge. Viceamiral John W. Miller, chef för USA:s Central Command, säger sig vara mycket nöjd med övningen.

– Vi övar regelbundet med de här nationerna i och utanför regionen och vi kommer fortsätta att göra det till stöd för regional säkerhet och stabilitet, säger han i ett officiellt uttalande.

Förutom de två amerikanska hangarfartygen USS Enterprise och USS Dwight D. Eisenhower deltog ett flertal andra amfibieattackfartyg, robotkryssare och jagare, merparten av dem amerikanska. Amerikanska marinen beskriver övningen som en stor övning och den övning med flest deltagande nationer någonsin som hållits i regionen.

Övningen var fokuserad på framförallt minsvepning, men det ingick även bland annat underrättelseverksamhet samt spanings- och övervakningsövningar. Amerikanska marinen betonade att hela övningen var helt och hållet i försvarssyfte. Det framgår dock inte om USA anser att Omanbukten är en lämplig plats för sådana försvarsövningar med tanke på landets ansträngda relationer med Iran.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0