Turkiet: Inreseförbud för svenskar

Publicerad 15 mars 2020 kl 08.16

Utrikes. Turkiet har beslutat att stoppa flygningar till och från Sverige och åtta andra länder, rapporterar SVT Nyheter

Dela artikeln

I vanliga fall brukar cirka 20.000 svenska medborgare befinna sig i Turkiet under den här tiden på året.

– Vi vill uppmana dem att höra av sig till sitt flygbolag och undersöka alternativa resvägar, säger Erik Karlsson, presskommunikatör på UD, till SVT.

Åtgärden omfattar förutom Sverige även resande till och från Frankrike, Tyskland, Spanien, Norge, Danmark, Belgien, Österrike och Nederländerna.

Ett undantag finns för för personer med turkiskt medborgarskap eller turkiskt uppehållstillstånd. De kommer även i fortsättningen att tillåtas resa in i Turkiet från de utpekade länderna, på villkor att de sätter sig i karantän i 14 dagar när de kommer hem.

Turkish Airlines meddelar att man stoppar samtliga flygningar både från och till de nio länderna. Pegasus Airlines kommer dock att fortsätta att flyga till Sverige, men planen kommer att vara tomma på tillbakaresan, skriver SVT.

Antalet bekräftat smittade av coronaviruset i Turkiet är fem.


Har gett flera tusen vård. Hänvisar till "humanitära" skäl – möter skepsis.0 Plus

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0