Fängelse för IS-mamma som reste till Syrien

Publicerad 8 mars 2021 kl 11.57

Inrikes. En 31-årig kvinna som år 2014 reste till IS-kontrollerat område i Syrien med sin son döms idag för grov egenmäktighet med barn till tre års fängelse.

Dela artikeln

Det var i augusti 2014 som den nu 31-åriga kvinnan reste från Landskrona med sin då drygt tvåårige son. Hon hade sagt till barnets pappa att hon och sonen skulle åka på semester till Turkiet, vilket han gått med på.

När de kommit till Turkiet fortsatte dock resan över gränsen till Syrien och in på IS-kontrollerat område, där barnet och kvinnan blev kvar fram till slutet av år 2017.

Kvinnan har gjort gällande att hon visserligen blivit religiöst intresserad efter en livskris hon drabbats av i samband med en nära anhörigs bortgång, men att hon inte visste närmare vad som pågick i Syrien då hon reste in i landet. Hon har uppgett att hon endast tänkte åka dit några dagar för att se det "korrekta muslimska samhälle" hon hört skulle finnas där, men att hon sedan tänkt återvända till Sverige med sin son.

Nu blev det inte så eftersom hon enligt egen uppgift blev frihetsberövad, först av IS i Syrien fram till årsskiftet 2017/18 och därefter i fånglägren al-Hol och Roj av den kurdiska krigsmakten. Hon lyckades ta sig till tillbaka till Turkiet med sina tre barn först på sommaren 2020 och blev sedan utvisad därifrån till Sverige.

Lunds tingsrätt tror dock inte på kvinnans uppgifter om att hon var okunnig om läget i det av IS nyss utropade kalifatet. Man anser att åklagaren bevisat att kvinnan måste ha varit väl medveten om det krig som pågick i området och den våldsbejakande miljö som fanns i IS territorium.

Tingsrätten tror inte heller på hennes uppgift om att hon bara tänkte åka in några dagar i Syrien för att se hur det var där och sedan återvända hem. Man anser det istället bevisat att hon avsåg att flytta till Syrien med sin son och varaktigt bosätta sig där. Hon har därigenom undanhållit sin son från sin pappa i Sverige och hon döms därför för egenmäktighet med barn.

Eftersom undanhållandet varade under lång tid och hon förde barnet till ett område där det pågick krig och en miljö präglad av IS våldsbejakande ideologi anser tingsrätten att brottet ska rubriceras som grovt.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Inrikes

EU hotar införa nytt förbud mot bensin- och dieselbilar – redan 2030

Kan träda i kraft om bara fem år.. Kommissionen väntas presentera det formella förslaget i slutet av sommaren. 0 

"Över 12.000 svenska barn kan inte simma"

Men DN:s påstående ifrågasätts.. "Har ni någonsin träffat en svensk tonåring som inte kan simma?"0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0