Twitter stoppar DN:s grova hets mot ryssar

Publicerad 30 januari 2023 kl 07.04

Media. Liberala Dagens Nyheter sprider så pass grov hets mot ryssar i sin lördagsbilaga att Twitter har stoppat spridningen av bilden.

Dela artikeln

Förstasidan till DN:s lördagsbilaga pryds av en bild på Laura Swaan Wrede, som är chef för hemvärnet.

Läsaren får veta att Swaan Wredes mormor brukade säga att "en ryss är en ryss även om du steker honom i smör".

Denna formulering har väckt anstöt på Twitter, som valt att begränsa bildens spridning på med hänvisning till att det rör sig om "stötande innehåll".

"Tror inte motsvarande gått hem så bra om det sagts om en jude, rom eller arab", skriver exempelvis en användare.

Det går inte heller att ladda upp bilden på lördagsbilagan i ett nytt inlägg på Twitter.

I Sverige finns en lag mot "hets mot folkgrupp" som dock aldrig används mot liberaler utan i praktiken enbart mot personer som är kritiska till den svenska invandringspolitiken.

På Twitter var det också tidigare i praktiken fritt fram för liberaler att krigshetsa mot olika folkslag fram till att miljardären Elon Musk nyligen tog över den sociala medieplattformen.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tidögänget går mot 100.000 nya invandrare i år med

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.