Prognosen: Jordgubbar till midsommar

Publicerad 12 juni 2023 kl 13.44

Inrikes. Svenska jordgubbar förväntas kunna serveras över hela landet till midsommar, enligt Bärfrämjandet.

Dela artikeln

Trots den tidiga kylan och frostiga våren förväntas skördarna klara sig bra, vilket leder till en minskad import av jordgubbar enligt Bärfrämjandet.

– Vi var lite oroliga när vi hade en så pass kall vår, men nu har det vänt, säger Anna Biärsjö, delägare och jordgubbsodlare på en självplocksgård i Trelleborg, till SVT.

Anna Biärsjö hoppas på regn, både för sin egen och andras skördar. Trots torkan har gården i Trelleborg tillräckligt med vattentillförsel, även under torkperioder.

– Vi har bevattningsstammar och använder vatten från dammar, så vi lider inte brist, men vi hoppas ändå på regn, säger hon till SVT.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.