I de kommande budgetförhandlingarna med Tidöpartierna kommer Liberalerna att driva förslaget om att införa en ny linje för denna typ av bidrag.
Målet uppges vara att försvåra för organisationer som bidrar till etniska konflikter eller sprida propaganda.
L-ledaren Johan Pehrson nämner ett exempel där Ryska riksförbundet anklagats för att sprida Putinpropaganda samtidigt som de tagit emot statliga bidrag.
"Intresset och verksamheten" snarare än etnisk bakgrund bör stå i fokus för bidragsutdelningen, enligt partiet.
– Sverige är ett land byggt på folkrörelser i bred bemärkelse. Det här måste vi nu ta in i dagens Sverige så att fler är med som scouter, i idrott och i kultur. Då måste man kraftsamla där. Så driver man på integrationen, att människor från olika bakgrunder, olika etniciteter, gör saker tillsammans oavsett om man håller på med konsthantverk eller spelar basket, säger Johan Pehrson till TT.
En granskning från Riksrevisionen har avslöjat bristande statlig kontroll över bidragen, vilket skapar möjligheter för fusk och missbruk. Pehrson är oro över att pengarna kan hamna fel och även användas för att främja utländska intressen.