Under de senaste tio dagarna har landet drabbats en rad våldsbrott, inklusive sju dödsskjutningar.
Mötet är planerat att äga rum i början av nästa vecka och kommer att fokusera på att utvärdera den aktuella situationen och identifiera nödvändiga åtgärder för att motverka rekrytering av barn och ungdomar till kriminella gäng.
– Vi ska mobilisera den brottsbekämpande sidan med den brottsförebyggande sidan, säger Gunnar Strömmer till SVT.
Rådet mot organiserad brottslighet, som inrättades i december förra året och leds av justitieministern, kommer att delta i mötet. Dess fasta medlemmar inkluderar rikspolischefen, chefen för Polismyndighetens nationella operativa avdelning, riksåklagaren, generaltulldirektören samt generaldirektörerna vid Ekobrottsmyndigheten och Skatteverket.
Förutom de nämnda medlemmarna har även representanter från Statens Institutionsstyrelse (SiS), Socialstyrelsen, Skolverket och Sveriges kommuner och regioner (SKR) blivit inbjudna till det extrainsatta mötet.