Foto: Janet Stephens/fri användning

Ny cancermedicin tar död på olika typer cancerceller i tester på möss

Publicerad 10 juni 2013 kl 16.45

Vetenskap.Forskare har prövat ett nytt läkemedel vilket har dödat alla typer av cancertumör det har kommit i kontakt med tester på möss, nu ska tester på människor inledas.

Gilla artikeln på Facebook

Läkemedlet verkar genom att blockera ett protein som kallas CD47, som har i huvudsak att ge en signal till kroppens immunförsvar att "inte äta" de skadade eller friska cellerna, publicerar Science Magazine.

Detta protein produceras i friska blodkroppar, men forskare vid Stanford University fann att cancercellerna producerade orimligt mycket av proteinet, och på så sätt lurar immunförsvaret till att inte förstöra de skadliga cellerna.

Med denna observation i åtanke byggde forskarna en antikropp som blockerade cancerns CD47 så att kroppens immunförsvar angrep de farliga cellerna. Hittills har forskare använt antikroppen i möss med humana bröst, äggstockar, urinblåsa, hjärna, lever och prostatatumörer transplanterade i dem. I vart och ett av fallen tvingade antikroppen immunförsvaret att döda cancercellerna i mössen.

- Vi visade att även efter det att tumören har fått fäste, kan antikroppen antingen bota tumören eller bromsa sin tillväxt och förhindra metastasering, sade biolog Irving Weissman i Stanford University School of Medicine i Palo Alto, Kalifornien.

En bieffekt av behandlingen var att friska celler utsattes för kortsiktiga attacker från mössen immunförsvar, men var ingenting i jämförelse med effekten den skadade cancercellerna.

Weissman's forskningsgrupp fick nyligen 20 miljoner dollar i bidrag för att flytta sin forskning från möss till mänskliga tester.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Mer från Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut

Levde för 3,2 miljoner år sedan. . Ny 3D-rekonstruktion visar människans tidiga ursprung.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven

Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.. Idag sjukskrivs 20.000 personer per år – nästan bara kvinnor – för "utmattningssyndrom".0 

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet

Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.. "Påverkar barnens verbala förståelse och förmågan att tolka och bearbeta sinnesintryck."0 

Vetenskap

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0