Reinfeldt-byst avtäckt i riksdagen

Publicerad 25 september 2024 kl 08.13

Inrikes. Den tidigare statsministern Fredrik Reinfeldt (M) har nu fått en byst placerad utanför riksdagens andrakammarsal i Östra riksdagshuset. Det rapporterar TV4 Nyheterna.

Dela artikeln

– Jag har suttit modell för konstnären och tycker att han fångat min underfundighet på ett väldigt bra sätt, sade Reinfeldt i samband med avtäckningen på tisdagen.

Han uppger sig vara "enormt stolt".

Bysten, skapad av konstnären Peter Linde och gjuten av Herman Bergman Konstgjuteri AB, är en del av riksdagens tradition att hedra statsministrar som suttit i ämbetet i minst åtta år.

Riksdagens talman Andreas Norlén betonade vikten av att uppmärksamma tidigare statsministrar genom konstverk och hoppades att både riksdagsledamöter och besökare tar sig tid att reflektera över bysterna och vad de representerar.

På sociala medier hyllades den tidigare statsministern av M-toppar i samband med avtäckandet. Bland annat av riksdagsmannen Lars Beckman, som på X skriver att Reinfeldt "gjorde stor nytta för Sverige".


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Konspirationsteorin: Vladimir Putin beställde homosexskandalen

Cirkusen med Tobias Thyberg påstås bero på Ryssland. Tänkbara syftet: Få Kristersson att lägga ned sitt mäktiga "nationella säkerhetsråd".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.