SD vill förbjuda Tiktok

Publicerad 12 mars 2023 kl 14.40

Inrikes. Förbjud den kinesiska sociala medieappen Tiktok så att svenska ungdomar använder amerikanska appar istället. Det kräver Sverigedemokraterna och hänvisar till globalistiska ideal, rapporterar SVT.

Dela artikeln

”Regeringen bör se över motsvarande förslag som nu diskuteras i USA”, skriver Sverigedemokraterna till SVT, som gjort en kartläggning av partiernas inställning till appen.

Debatten om Tiktok handlar om att den kontrolleras av kinesiska ägare och inte av personer med amerikanskt och eventuellt israeliskt medborgarskap, vilket väckt kritik.

Samtidigt har appens popularitet ökat, främst bland barn och unga. Nära hälften av de svenska 00-talisterna är på Tiktok dagligen, enligt SVT.

SD: Hotar världsordningen
Trots att appen laddas ned via Google och Apples tjänster, där de amerikanska företagen granskar källkoden innan den når folks mobiler, så tror SD att Kina kan använda appen för att spionera på medborgare.

SD hänvisar även till sina globalistiska ideal som ett skäl för att förbjuda appen.

"SD har i dag den kanske tydligaste kritiken mot de kinesiska säkerhetsriskerna och har konstaterat att landet utgör ett dimensionerande hot mot den regelbaserade världsordningen. Vi menar att regeringen bör se över motsvarande förslag som nu diskuteras i USA och göra en riskbedömning", skriver partiet till SVT.


Nyheter från förstasidan


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.