Sex av 1.400 Northvolt-anställda har fått nya jobb

Publicerad 29 juni 2025 kl 16.01

Inrikes. Den skattefinansierade satsningen "Beredskapslyftet" har endast lyckats förmedla jobb till sex av de över 1.400 personer som registrerade sig hos organisationen efter Northvolts konkurs. Nu kritiserar uppsagda Northvoltare organisationen.

Dela artikeln

– Deras huvudsakliga uppgift är att se till att andra får jobb. Det ska inte vara så svårt, säger Ashadul Alam, som tydligen anser att han borde vara mycket eftertraktad på den riktiga arbetsmarknaden, till SVT.

Efter Northvolts konkurs lyftes Beredskapslyftet fram av både Skellefteå kommun och regeringen som en nyckelaktör för att behålla Northvolts anställda tredje världen-invandrare i Sverige. Organisationen har hittills fått två miljoner kronor för insatsen – varav 400.000 från Tillväxtverket och Skellefteå kommun.

Nu är tredje världen-invandrarna besvikna.

– Om ni inte vill hjälpa oss, ge oss inga falska förhoppningar, säger Ahmed till SVT.

Malin Crona, generalsekreterare för Beredskapslyftet, säger att de är medvetna om problemet.

– Vi har själva varit medvetna om att det här kommer vara jättesvårt, säger hon till SVT.


Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.