SFI-elever får gratis Ipads

Publicerad 20 april 2014 kl 20.18

Inrikes. Nyanlända invandrare som läser svenska på SFI har redan rätt till en skattefri så kallad introduktionsersättning på upp till 22.000 kronor i månaden. I Kalmar har gymnasieförbundet, som har hand om SFI-utbildningen, beslutat att samtliga invandrare dessutom ska få var sin Ipad på skattebetalarnas bekostnad.

Dela artikeln

Totalt 120 Ipads har köpts in till att börja med. Förhoppningen är att de skattefinansierade läsplattorna ska underlätta inlärningen av svenska språket.

– Man kan ta med sig paddan hem och öva och det finns appar där svenskan översätts till det egna ­språket som gör det lättare att lära, säger gymnasieförbundets ordförande Mona Jeansson till Barometern.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

På väg att krocka med vårt solsystem. Forskare kommenterar otroliga upptäckten.0 Plus

Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Spionmisstänkt diplomat kopplas till Thybergs gayskandal

Dramatiska vändningen. Säpo utreder om spionintrig låg bakom att homosexbilderna skickades till regeringskansliet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Hård SD-kritik mot arabisk allsång

Sågar Malmö stads satsning på "samhörighet".. "Menar de samhörighet med det arabiska samhället?"0 

Krav på att Löfven lämnar S – anklagas för korruption

Ilska när tidigare S-ledaren berikar sig på lobbyarbete.. "Vi vet inte om det är den tidigare socialdemokratiske statsministern eller ett hemligt särintresse som talar till oss."0 

Socialstyrelsen: Ska gå byta kön via nätet

Det ska räcka med ett "digitalt vårdbesök".. Så ska Ulf Kristerssons könsbytarlag tillämpas i praktiken.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0