Denna norska brud har ingenting med artikeln att göra.
Espen Faugstad

Skulle kidnappas för möhippa - ringde polisen

Publicerad 20 april 2013 kl 12.18

Inrikes.En Göteborgskvinna som snart ska gifta sig skulle idag på morgonen "kidnappas" inför sin möhippa. Då ringde hon polisen eftersom hon inte förstod att den maskerade mannen utanför lägenhetsdörren var en av hennes kompisar.

Gilla artikeln på Facebook

En kvinna boendes i Sannegården i Göteborg blev skrämd idag på morgonen av att en maskerad man dök upp utanför hennes lägenhet och upprepade gånger ringde på hennes dörr. När hon tittade ut genom titthålet var allt hon kunde se en maskerad person som höll i en lapp där det stod "jag skall kidnappa dig".

Kvinnan ringde polisen och när de anlände möttes de av en man med integralhjälm på huvudet och en filmkamera som satt fast på den. Det visade sig att mannen var en manlig bekant som skulle kidnappa kvinnan inför hennes möhippa då hon snart ska gifta sig.

Polisen skriver på sin hemsida att kvinnans reaktion får anses högst förståelig, men att de tyckte att "kidnappningen" kunde fortgå utan inblandning från rättsvårdande myndigheter.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Portabel "skyddskupol" skyddar styrkorna på marken. Samtidigt storsatsar Sverige på föråldrade amerikanska Patriot-system.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ministerns iskalla svar till Greta: "Inget behov av konsulärt stöd"

Får klara sig själv i Israel, enligt Malmer Stenergard. "Det vilar ett mycket stort ansvar på den som väljer att resa i strid med avrådan."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Hotade SD-politiker med åtal i kommunfullmäktige. Ingela Svensson (V) börjar skrika hysteriskt när hon får frågor om saken.0 Plus

Mer från Inrikes

Flicka som tvångsmatades med ättika får 900.000 kronor

"Det är svårt att förstå hur fruktansvärt hon haft det.". Brottsoffermyndigheten dubblar ersättningen i fallet som skakade Sverige.0 

Supande boomers problem för hemtjänsten

Fler äldre dricker för mycket.. Nu varnar Socialstyrelsen för aggressivitet och krav på alkoholservering.0 

Flyr i batik när polisen stormar asylförvaret

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till.. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0 

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0