Stressade svenskar väljer bort sömn och sex

Publicerad 17 juli 2019 kl 18.48

Inrikes. Stress i vardagen är ett vanligt problem bland svenskarna. Men vad prioriterar svenskarna bort under hektiska perioder? I Hälsobarometern 2019 visar det sig att hela 44 procent väljer bort sociala aktiviteter. Närmare var fjärde struntar i hushållssysslor och drygt var tredje skippar träningen.

Dela artikeln

I en allt mer hektisk vardag är det mycket som ska hinnas med. Umgänge med vänner, städning och träning för att nämna några.

Dessvärre är det just detta vi gör avkall på när det är ont om tid. Sociala aktiviteter toppar nämligen listan på vad svenskarna väljer bort under stressiga perioder. Det visar en rapport från hälsokedjan Life, där drygt 2 700 svenskar fått svara på frågor om sitt välmående.

Närmare en av fem väljer bort sömn och sex i hektiska perioder. Dock är det få som prioriterar bort saker som jobb och hygien. Endast 8 respektive 7 procent väljer bort det under stressiga perioder.

– Stress skapar ofta en obalans i livet. Många av aktiviteterna som vi väljer bort i stressiga perioder har stressreducerande effekter. Träning och sömn är båda viktiga för hälsan och håller oss pigga. Att prioritera bort dessa skapar en ond spiral där kroppen istället blir mer trött och stressad, något som bidrar till än mer stress, säger Jeanette Engdahl, hälsocoach på Life, i ett pressmeddelande.

Samma undersökning visar att ju äldre vi blir desto mindre benägna är vi att prioritera bort saker. 44 procent i åldern 65 och äldre väljer inte bort någonting när de är stressade, vilket går i linje med att de mer sällan upplever stress än yngre. Unga och kvinnor väljer istället i högre grad bort aktiviteter. Var tredje i åldern 18 till 30 år väljer bort sömn medan endast var sjätte i åldersspannet 51 till 65 år skulle välja bort nattens vila.

Topplista: Detta prioriterar svenskarna bort under stressiga perioder
1. Sociala aktiviteter
2. Hushållssysslor
3. Träning
4. Sömn
5. Sex


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Inrikes

EU hotar införa nytt förbud mot bensin- och dieselbilar – redan 2030

Kan träda i kraft om bara fem år.. Kommissionen väntas presentera det formella förslaget i slutet av sommaren. 0 

"Över 12.000 svenska barn kan inte simma"

Men DN:s påstående ifrågasätts.. "Har ni någonsin träffat en svensk tonåring som inte kan simma?"0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0