Tricket som får turkduschen att fungera i sommar

Vetenskap. Att turkduscha – det vill säga att dränka sin svettlukt i deodorant istället för att duscha – är oftast en dålig idé. Men faktum är att det finns ett medel som tar bort svettbakterier så effektivt att det gör turkduschen betydligt mer effektiv mot svettlukt än en vanlig dusch.

Dela artikeln

Svettlukt kommer från svettbakterier vars exakta doft varierar något från person till person. Precis som andra bakterier

Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.