Ung kvinna mördad på vårdboende

Publicerad 17 november 2022 kl 16.12

Inrikes. En ung kvinna som arbetade på ett vårdhem i Enköping har dödats. En manlig boende har gripits misstänkt för mord.

Dela artikeln

Polis och ambulans larmades runt klockan 12:30 på torsdagen till en adress i Enköping efter att uppgifter inkommit att en person på ett vårdboende har dödat en ur personalen.

Polisen anträffade en ung kvinna död inomhus och kunde gripa en man i 20-årsåldern misstänkt för mord.

Den gripne transporteras till polisstationen och ska förhöras.

Brottsplatsen spärras av för teknisk undersökning och en rad förundersökningsåtgärder vidtas, enligt polisen.


Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.