Epstein-härvan

Amerikanska politiker får tidigt sommarlov – för att hindra Epstein-debatt

Publicerad 23 juli 2025 kl 08.57

Utrikes. Representanthuset i USA går på sommaruppehåll tidigare än planerat – ett drag som syftar till att stoppa debatter och omröstningar om offentliggörande av handlingar kopplade till Jeffrey Epstein-skandalen. Det rapporterar CNBC.

Dela artikeln

Beslutet tillkännagavs på tisdagen av representanthusets talman, republikanen Mike Johnson.

Han försvarade beslutet med att "det finns ingen poäng med att kongressen pressar en administration att göra något som den redan gör".

– Det här är ett politiskt spel, sade Johnson med hänvisning till försöken att få fram en omröstning om att tvinga justitiedepartementet att offentliggöra utredningsmaterial om Epstein och hans kumpan Ghislaine Maxwell.

Talmannen angriper även partikollegan Thomas Massie, som tillsammans med demokraten Ro Khanna försökt driva fram en så kallad "discharge petition" för att framtvinga en omröstning om att offentliggöra Epstein-dokumenten.

– Jag förstår inte Thomas Massies motiv. Jag gör verkligen inte det, säger Johnson.

Talmannen ifrågasätter också att Massie väljer att agera efter att Trump blivit president, och insinuerar att representanten i hemlighet samarbetar med motståndarna i Demokraterna.

Samtidigt har justitiedepartementet, som fått massiv kritik från Trump-anhängare efter att plötsligt ha dragit tillbaka sitt löfte om att offentliggöra Epstein-materialet, delvis backat. Enligt vice justitieminister Todd Blanche pågår nu kontakter med Ghislaine Maxwells advokat för att se om hon är villig att prata med åklagare.

Blanche, tidigare försvarsadvokat åt Donald Trump, säger att man försöker ta reda på om Maxwell "har information om personer som begått brott mot offren".

Maxwell avtjänar för närvarande ett 20-årigt fängelsestraff för sin roll i att rekrytera minderåriga åt Epstein. Epstein själv "begick självmord" i häktet i New York 2019, kort efter att ha gripits misstänkt för sexhandel med minderåriga.

Representanthusets tillsynskommitté har redan röstat för att kalla Maxwell till förhör, och enligt en talesperson för kommittén kommer en formell stämning att utfärdas "så snabbt som möjligt" – även om kongressen formellt är på sommaruppehåll.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.