Tidigare har USA:s policy varit att endast sälja vapen till den irakiska regeringen – men nu gör man alltså ett avsteg från den principen.
Den tjänsteman som AP har talat med kan inte avslöja vilka typer av vapen det rör sig om eller vilken byrå som ska kanalisera dem. Historiskt sett har det dock ofta varit underrättelsetjänsten CIA som stått för beväpningen av utländska gerillagrupper.
De irakiska kurderna, som är involverade i intensiva strider med den expanderande terrorgruppen Isis, har klagat över att de är underbeväpnade jämfört med de radikala islamisterna. Isis beslagtog en mängd amerikanska vapen från den irakiska armén efter ett blixtoffensiv i juni.
Kurderna har tidigare fått vapenleveranser från den irakiska regeringen, som i andra sammanhang varit ytterst ovillig att ytterligare stärka den halvautonoma kurdiska regionen.
USA ger också militärt stöd till kurderna i form av flyganfall mot Isis positioner.