Asylkaoset
Misstänkte terroristen Rakhmat Akilov en av många som lurat det svenska systemet.

50 procent av asylsökande uppger olika identiteter

Publicerad 14 april 2017 kl 17.01

Inrikes. Upp emot 50 procent av de som söker asyl i Sverige registrerar olika personuppgifter hos myndigheter, rapporterar TV4 Nyheterna. Detta görs bland annat för att maximalt utnyttja det svenska bidragssystemet.

Dela artikeln

Mellan 30-50 procent av asylsökande registrerar olika personuppgifter hos myndigheter i Sverige, visar en utredning från Skatteverket.

De falska personuppgifterna används bland annat till en "betydande brottslig verksamhet". Exakt hur mycket är oklart, eftersom de olika myndigheterna inte delar uppgifterna med varandra. Det kan också handla om felstavningar.

– Om jag till exempel har tre identiteter så kan jag starta ett företag och få nystartsbidrag, sen kan jag vara arbetslös i den andra och få sjukpenning, och sen kan jag ta lån i den tredje, säger Marie Mattsson Vangekrantz, samordnare för ID-relaterad brottslighet på Skatteverket, till TV4.

Nu kräver Skatteverket att sekretesslagen ändras så att myndigheter kan ta del av varandras uppgifter och därmed stoppa den här typen av olaglig verksamhet.

Den misstänkte terroristen Rakhmat Akilov är en av många asylsökande som använt sig av minst två olika identiteter.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Yttrandefriheten begränsas efter judisk protest: "Det öppna samhällets fiender"

Fredrik Kärrholm (M): "Tyvärr helt nödvändigt". M-toppen presenterar nya tuffa begränsningar "efter den senaste tidens händelser".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Björn Borg var nära att knarka ihjäl sig

Berättar själv i ny bok.. "Farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös".0 

Flashback åtalas för åsiktsbrott

Åklagaren: Flera inlägg var "uppenbar" hets mot folkgrupp.. Nu åtalas administratören för brott mot lagen om elektroniska anslagstavlor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0