59 döda i brand på diskotek på Balkan

Publicerad 16 mars 2025 kl 20.36

Utrikes. 59 personer har mist livet och över 150 vårdas på sjukhus efter en kraftig brand på nattklubben Pulse i Kocani, Nordmakedonien, rapporterar SVT i en livesändning.

Dela artikeln

Branden, som bröt ut under en spelning med hiphop-gruppen DNA natten mot söndag, tros ha orsakats av pyroteknik som antände scendekoren och innertaket.

Enligt myndigheterna befann sig minst dubbelt så många personer i lokalen än vad som var tillåtet. Panik utbröt när gästerna försökte fly, vilket bidrog till det höga dödstalet.

– Det finns stora frågetecken kring hur säkerheten har sett ut, säger SVT:s utrikesreporter Carl Fridh Kleberg på plats i Kocani.

Polisen har gripit nattklubbens ägare och ett femtontal personer har tagits in till förhör. Inrikesminister Panche Toshkovski bekräftar att mutor och korruption kan ha spelat en roll i katastrofen.

– Vi har skäl att misstänka att mutor och korruption är inblandat i fallet, sade han på en presskonferens.

Olyckan har väckt stor ilska bland invånarna i Kocani, där många ifrågasätter hur klubben kunde få tillstånd att bedriva verksamhet.

– Hur har det gått till när de fått tillstånd, hur många har vistats i lokalen, andra möjliga missförhållanden, säger Carl Fridh Kleberg.

En boende i staden uttrycker både bestörtning över tragedin och ett bredare missnöje med myndigheterna.

Utredningen pågår och myndigheterna har lovat en grundlig genomgång av säkerhetsrutiner och eventuella regelbrott.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Vita huset pyntas – med bilder på kriminella invandrare

Trumps utställning. Planen: Använda invandringsfrågan för att återvinna förtroende.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.