700 miljoner valsedlar fick slängas

Publicerad 14 mars 2025 kl 14.43

Inrikes. Det svenska systemet med valsedlar kritiseras för att vara ineffektivt och resurskrävande. I en debattartikel i Dagens Nyheter. skriver tolv svenska valkanslier att systemet leder till stora mängder valsedlar som aldrig används, långa köer i vallokaler och en ökad risk för incidenter som stöld och sabotage.

Dela artikeln

Inför valet 2022 trycktes 710 miljoner valsedlar, trots att endast 7,8 miljoner svenskar var röstberättigade.

Efter valet kasserades 97,8 procent av dessa – alltså knappt 700 miljoner.

"Det är en uppvisning i resursslöseri", skriver debattörerna i DN och pekar på de miljömässiga konsekvenserna av det nuvarande systemet.

Enligt artikelförfattarna bidrar nuvarande ordning även till praktiska problem i vallokalerna. Väljare måste hantera en stor mängd valsedlar, vilket kan skapa förvirring och förseningar.

"Att hitta sin önskade valsedel är en utmaning för alla väljare och kan ta tid", skriver de och betonar att systemet är särskilt svårt för personer med fysiska och kognitiva funktionsnedsättningar.

Systemet innebär numera också att valsedlar ska erbjudas på avskärmade platser, vilket i sin tur skapar logistiska problem.

"Det svenska valsedelsystemet är inte bara svårbegripligt för väljarna, utan kan även betraktas som ett smörgåsbord för incidenter", konstaterar debattörerna.

Valmyndigheten har föreslagit en reform där väljaren skulle kunna välja parti och kandidat på en och samma valsedel, en modell som redan används i flera nordiska länder. Debattörerna ställer sig bakom förslaget och menar att en sådan förändring skulle minska pappersförbrukningen, öka säkerheten i vallokalerna och göra systemet mer lättförståeligt för väljarna.

"Oavsett vilket förslag som kommittén lägger fram behöver antalet valsedlar minska för att undvika att de stjäls, öka säkerheten och motverka köer", skriver de.

En parlamentarisk kommitté utreder för närvarande frågan, och debattörerna uppmanar kommittén att föreslå ett moderniserat system där partispecifika valsedlar ersätts av gemensamma eller neutrala alternativ.

"Förtroendet för det svenska valsystemet står på spel", konstaterar de.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SVT anmäls för att ha sparkat GW för rasutspel

Det luktar censur, enligt Academic Rights Watch. "En repressalie mot GW Persson för att han använt sin yttrandefrihet på ett sätt som inte behagat SVT."0 

Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.