Alice Weidel.

AFD: Välfinansierade vänstergrupper försöker påverka valet

Publicerad 18 augusti 2026 kl 14.26

Utrikes. Den vänsterorienterade kampanjorganisationen Campact lägger 620.000 euro på att hjälpa SPD och De gröna i det viktiga delstatsvalet i Sachsen-Anhalt. Målet är att hindra AFD från att få egen majoritet.
"Det som uppenbaras här är en demokratisk skandal som måste utredas", säger partiledaren Alice Weidel.

Dela artikeln

Campact uppmanar väljarna att rösta strategiskt på SPD eller De gröna. Båda partierna ligger nära femprocentsspärren, och deras närvaro i delstatsparlamentet kan bli avgörande för om AFD får majoritet.

Kampanjen omfattar bland annat annonser, affischer och postutskick. I förbundsdagens transparensregister redovisas den som stöd värt 310.000 euro till respektive parti.

AFD:s partiledare Alice Weidel ifrågasätter om upplägget är förenligt med reglerna för partifinansiering och kräver en rättslig granskning.

"Den som ingriper i den politiska viljebildningen måste möta krav på demokratisk insyn och rättvisa konkurrensvillkor – oavsett om det handlar om ett parti, en stiftelse eller en icke-statlig organisation", uppger Weidel i ett pressmeddelande.

Campact beskriver upplägget som en självständig parallellkampanj. Organisationen uppger att den inte får statliga bidrag och att kampanjen finansieras med privata gåvor.

"Vi överför inga pengar till SPD eller De gröna", skriver Campact på sin webbplats.

AFD ligger på över 40 procent inför valet den 6 september. Om SPD och De gröna misslyckas med att ta sig över spärren räknas deras röster inte med i mandatfördelningen, vilket ökar AFD:s möjlighet att få egen majoritet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 337645095


Varnish cache server