Affischer varnar för serievåldtäktsman i Örnsköldsvik

Publicerad 20 mars 2021 kl 18.16

Inrikes. Affischer i centrala Örnsköldsvik varnar för att en flerfaldigt dömd serievåldtäktsman flyttat till staden. Det rapporterar SVT. Nu riskerar den som satt upp affischerna att straffas med fängelse.

Dela artikeln

Den man som pekas ut på affischerna är 42 år gammal, har iransk invandrarbakgrund och dömdes 2017 till fyra års fängelse för bland annat grov kvinnofridskränkning och två våldtäkter.

Han har dessförinnan dömts för våldtäkter och andra sexualbrott vid flera tidigare tillfällen i såväl Sverige som England och Norge. Första sexualbrottet begick han redan som 17-åring.

2011 dömdes mannen till åtta års internering i Norge för våldtäkt, men försattes på fri fot 2015 efter att ha flyttats över till svenskt fängelse. Det gjorde att han kunde fortsätta förgripa sig på kvinnor.

Efter det senast avtjänade fängelsesstraffet har 42-åringen bytt namn och flyttat till Örnsköldsvik. Och nu är det en okänd person som går runt i staden och sätter upp affischer som varnar för serievåldtäktsmannen.

– När jag fick reda på det här skickade vi omgående ut patruller för att ta ner affischerna, säger Dick Danielsson, lokalpolisområdeschef för norra Ångermanland till SVT.

Polisen har inlett en utredning och misstänker att den eller de personer som satt upp affischerna gjort sig skyldiga till förtalsbrott. Grovt förtal kan resultera i upp till två års fängelse.

Vet du mer om händelsen? Tipsa Fria Tiders redaktion!


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0