Åkesson: Löfven sprider lögner och fantasier

Publicerad 3 september 2020 kl 14.04

Inrikes. Stefan Löfven (S) lever i en fantasivärld där verkligheten förnekas och ljugs bort. Statsministern har helt tappat kontrollen över samhällsutvecklingen, hävdar nu Sverigedemokraternas ledare Jimmie Åkesson på Twitter.

Dela artikeln

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson är inte imponerad av Stefan Löfvens uttalande på onsdagen, då han i Expressen kallade gängkriminella för "smågangstrar".

Enligt SD-ledaren fortsätter Löfven att förneka det uppenbara och vägrar att koppla ihop invandringen med brottsligheten i landet.

"Floskler och fantasier tycks vara själva utgångspunkten när Löfven analyserar den pågående händelseutvecklingen. Det håller inte. Det duger inte. Det är direkt pinsamt. Varför är det då så svårt för statsministern att medge det självklara sambandet mellan den ansvarslösa invandringspolitiken och ökad grov brottslighet?", skriver Jimmie Åkesson på Twitter på torsdagen.

Och partiledaren tror sig veta svaret på sin egen fråga:

"I mångt och mycket handlar det säkerligen om en djupt inrotad vägran att tvingas hantera sitt eget misslyckande. Det gäller för övrigt i Löfvens fall inte bara i om frågan om flyktinginvandring vs brottsligheten. Vi ser det i sekvens efter sekvens när statsministern uttalar sig."

Enligt Åkesson genomsyras Löfvens hela tankevärld av desperata försök att förminska och flytta över skulden på allt annat än invandringen.

Det är därför som mördare och upprorsmän förvandlas till "smågangstrar", den omfattande våldsbrottsligheten görs till en klassfråga och ungdomsrånen blir till ett utfall av "skattesänkningar", hävdar SD-ledaren.

Enligt Jimmie Åkesson blir det bara mer och mer uppenbart att Sverige numera har en statsminister som "fullständigt tappat kontrollen".

"Sverige behöver en ny regering som slutar justera i marginalen. En ny regering som på allvar vågar se och ta itu med de problem som Sverige och vårt folk går igenom just nu. Att försöka förställa och skyla över dessa problem är inte bara lögnaktigt, det är provocerande gentemot alla som upplever en vardag raka motsatsen till det trygga samhälle Löfven säger sig vilja ha. Vänsterliberalernas enorma misslyckande är skandalöst, men vad som är än värre är den totala frånvaron av självkritik", avslutar SD-partiledaren.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Konspirationsteorin: Vladimir Putin beställde homosexskandalen

Cirkusen med Tobias Thyberg påstås bero på Ryssland. Tänkbara syftet: Få Kristersson att lägga ned sitt mäktiga "nationella säkerhetsråd".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen vill utvisa pro-ryska invandrare: "Bristande vandel"

Gummibegreppet konkretiseras äntligen.. Den som inte tycker som regeringen ägnar sig åt "bristande vandel", klargör regeringen.0 

V kräver att regeringen agerar mot Jomshof

"Denna vidriga rasism.". Efter utspelet om att invandrarpolitiker borde "åka hem".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0