Alliansväljare vill samarbeta med SD

Publicerad 5 maj 2015 kl 08.34

Inrikes. En majoritet av Moderaternas, Centerpartiets och Kristdemokraternas väljare vill se ett samarbeta med Sverigedemokraterna – åtminstone i frågor där partierna har en delad syn. Det visar en opinionsundersökning från DN/Ipsos.

Dela artikeln

– Vi ser ingen jätteförändring sedan i september, men det är ändå en sorts fortsättning på en trend som pågått i ett par år som handlar om att Sverigedemokraterna bland allt fler börjar betraktas som ett parti bland andra, säger säger David Ahlin, opinionschef på Ipsos, till Dagens Nyheter.

Bland samtliga väljare är det 46 procent som tycker att de övriga partierna ska samarbeta med SD i frågor där de tycker lika. Samtidigt uppger 41 procent att de tycker att partierna istället borde "göra allt" för att isolera SD.

Män är klart mer positiva till ett samarbete med SD än kvinnor, enligt mätningen.

 


Nyheter från förstasidan

USA: Berlinmuren är tillbaka

"Tyskland har återuppbyggt den". Efter beskedet om AFD skärper Vita huset tonen mot auktoritära styret i Berlin.0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0