Bankjättarna gör vinst på 46 miljarder – trots sänkta räntor

Publicerad 30 april 2025 kl 14.33

Ekonomi. Trots att räntorna börjat falla fortsätter Sveriges storbanker att plocka in enorma vinster. Under årets första kvartal gjorde de fyra största bankerna tillsammans en vinst på hela 46 miljarder kronor – något lägre än i fjol, men fortfarande på en mycket hög nivå.

Dela artikeln

Det är främst det så kallade räntenettot – alltså skillnaden mellan in- och utlåningsräntor – som minskat i takt med att Riksbanken börjat sänka styrräntan.

Detta har påverkat bankernas intäkter negativt, men vinsterna ligger ändå kvar på miljardnivåer, rapporterar Sveriges Radio.

Handelsbanken och Swedbank redovisade ett tapp på två procent jämfört med samma kvartal förra året. Nordea backade med nio procent. Mest föll vinsten för SEB, som redovisade en nedgång på hela 19 procent.

Sammantaget innebär det ändå ett vinstlyft för banksektorn motsvarande cirka 500 miljoner kronor – om dagen.


Nyheter från förstasidan


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.