FTX-kraschen

Bankman-Fried kan få 50 års fängelse

Publicerad 17 mars 2024 kl 15.04

Utrikes. I slutet av månaden ska domstolen meddela dom i målet mot den amerikanske kryptomogulen Sam Bankman Fried. Nu står det klart att åklagaren begär att mogulen får 50 års fängelse.

Dela artikeln

Sam Bankman-Fried har redan befunnits skyldig av juryn som ansåg att han begått massbedrägerier med sin kryptovalutabörs FTX, som ledde till företagets kollaps.

Det var i november som Bankman-Fried befanns skyldig till sju fall av bedrägeri och "konspiration" kopplad till FTX, som var världens näst största kryptobörs vid tiden för dess konkurs.

"I varje del av sin verksamhet, och med hänsyn till varje brott som begåtts, visade den tilltalade en fräck respektlöshet inför lagen", skriver den federala åklagaren i en inlaga som publicerades på fredagen

Enligt åklagaren har Bankman-Frieds "historiska" brott involverat över en miljon potentiella offer och orsakat förluster på mer än 10 miljarder dollar.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA:s ambassad pressar svenska woke-företag

Tvingar dem att omedelbart avbryta mångfaldsprogram. Jämställdhetsministern hotar med rättsliga följder för företag som lyder.0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.