Bil körde in i folkmassa i Berlin

Publicerad 26 juli 2020 kl 10.55

Utrikes. En bil har under morgonen kört in i en folkmassa i Berlin och flera människor har skadats. Det skriver stadens brandförsvar på Twitter.

Dela artikeln

Enligt tyska Focus var det klockan 7:20 på morgonen som en bil av SUV-typ körde in i flera människor vid Hardenbergplatz i Berlin. Av oklar anledning körde bilen i hög hastighet av vägbanan, upp på trottoaren och in i de människor som fanns där.

Sju människor har skadats, varav tre allvarligt. En av de skadade ska ha genomgått återupplivningsförsök, skriver brandkåren på Twitter. Flera vittnen uppges även ha chockats av händelsen. Ett stort antal blåljusenheter larmades till platsen, bland annat två ambulanshelikoptrar, samt polisens bombhundar.

Föraren av bilen, en man, greps efter händelsen och fördes till sjukhus. Enligt Focus ska bilen ha haft estniska registreringsplåtar. Berlinpolisen skriver på Twitter att de i nuläget inte misstänker att det rör sig om en politisk eller religiös attack.

Istället tror man att det rör sig om en fortkörare som gjort en vänstersväng i hög hastighet, tappat kontrollen på bilen och därefter kört på människorna på trottoaren. Polisen befinner sig på platsen och utreder olyckan.


Fria val en fara – folk måste rösta "rätt". Nivån av demokrati den sämsta sedan Sovjet enligt SVT – när fler än någonsin får rösta.0 Plus

Folkutbytet

Videon väcker uppståndelse. "Svenskar och svenska flaggor var i princip obefintliga."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tillslag mot "afrikanskt kungadöme" i skogen i Skottland

"Kungadömet Kubala" avhyst – illegala invandrare gripna. Sekten ”tar tillbaka” skotsk mark som de menar stals av vita rasister för 400 år sedan.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.