Motala Verkstad uppförde Västerbron, i mitten i bilden, år 1935.

Bolaget som byggde Västerbron i Stockholm går i konkurs

Publicerad 3 november 2024 kl 10.33

Inrikes. Företaget Motala Verkstad, som byggde den välkända Västerbron i Stockholm år 1935, har gått i konkurs, rapporterar Dagens Industri.

Dela artikeln

Bolaget är idag verksamt inom tillverkningsindustrin och konkursen ska vara en följd av en skatteskuld och förluster under hösten.

Enligt Dagens Industri är tillverkningsindustrin över lag pressad med hundratals bolag som har skatteskulder och saknar kreditvärdighet.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.