Börserna faller i hela världen

Publicerad 5 augusti 2024 kl 12.38

Ekonomi. Stockholmsbörsen upplevde en kraftig nedgång under måndagsmorgonen, och det breda OMXS-indexet backade med hela 4,6 procent vid öppning. Nedgången har dock minskat till 2,5 procent under dagen.

Dela artikeln

Börsfallet är brett och syns även i resten av världen. Tokyos Nikkei-index föll med hela 12,4 procent vid stängning, vilket är det största raset sedan ”Svarta måndagen” 1987.

I Taiwan var raset det största på 57 år.

Både det danska C25-indexet och Oslobörsen också öppnade med betydande tapp, med 6 respektive 4 procents nedgång.

Den globala börsoron har påverkats av svaga amerikanska jobbsiffror från förra veckan, vilket har skapat oro för den amerikanska ekonomins framtid. Även osäkerheten kring en eventuell militär eskalering i Mellanöstern anses bidra till nedgångarna.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.