Foto: AndrewHA/Cc-By-Nc-Sa

Brittisk polis bestulna för miljoner

Publicerad 4 januari 2012 kl 07.14

Utrikes.Polisen får kritik sedan det uppdagats att polisstationer över hela Storbritannien blivit bestulna på utrustning värd miljontals kronor.

Gilla artikeln på Facebook

Stölderna har väckt uppmärksamhet i Storbritannien och nu kräver The Taxpayers Alliance, en organisation som arbetar med att effektivisera offentligt bekostade organisationer, att en utredning inleds.

– Listan på stulna saker är häpnadsväckande. Skattebetalarna har anledning att oroa sig om polisen, som ger brottsförebyggande råd, inte ens kan undvika att bli bestulna själva, säger Emma Boon, en företrädare för organisationen till BBC.

Polisstationen i Manchester var en av de värst drabbade. De blev av med två bilar värda 100 000 respektive 300 000 kronor.


Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenska våldtogs av "svensk" i Thailand

Greps efter övergrepp på hotell i Patong. Det rör sig om en muslim, meddelar thailändsk media.0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.