CIA-chefens son dog i Ukraina – slogs för Putin

Publicerad 27 april 2025 kl 11.45

Utrikes. CIA-chefen Julianne Gallina Gloss 21-åriga son Michael Gloss var stjärna i skolans fotbollslag, uttalad fredsaktivist och beskrevs i amerikanska medier som sinnebilden för den amerikanska drömmen när han dog under ett besök i Ukraina 2024. Men nu kommer det fram att han dog i strid – för Putin.

Dela artikeln

En talesman för CIA bekräftar för NBC News att 21-årige Gloss avled våren 2024, skriver The Guardian.

Vilken sida han stred för vill myndigheten inte specificera, men CIA kallar dödsfallet för en "privat familjefråga" och "inte en fråga om nationell säkerhet."

Fadern Larry Gloss berättar för Washington Post:

– Det kom som en fullständig överraskning för oss att han på något sätt var kopplad till de ryska väpnade styrkorna.

Han tillägger att sonen "dog på Donetsks territorium där han kämpade på Rysslands sida mot Ukrainas väpnade styrkor."

Enligt familjen dog Michael Gloss den 4 april 2024. Begravningen ägde rum i december efter att kvarlevorna överlämnats till anhöriga, vilket ett ryskt dödsintyg bekräftar.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tysk skräckdomare ska ordna AFD-förbud

Frauke Brosius-Gersdorf, 54, till Tysklands författningsdomstol. "Vi har möjlighet att frånta individer deras grundläggande rättigheter."0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.